Érettségihez
Hasznos tudnivalók
Közép és emelt szintű érettségi feladatok tematikus válogatása
Ezekben a fájlokban a 2005-2022. évi közép és emelt szintű biológia érettségi feladatok tematikus válogatását találod meg. A feladatok leírásánál a számok oldalszámot jelölnek.
Biológia Emelt szintű érettségi 2024. október kijavítós videó
Biológia Emelt szintű érettségi 2024. május kijavítós videó
Segítség az emelt szintű esszéhez
Megosztanék pár gondolatot az emelt biológia írásbeli esszéjével kapcsolatban Igyekszem ezeket példákkal is szemléltetni :)
1. A feladatsor végén (9. feladat) mindig A és B opció közül lehet választani, a feladat 20 pontot ér. Az opciók Embertan vagy Ökológia (70%)/Növénytan (30%). 10 pontos teszt és 10 pontos esszé. Korábban ez nem volt szabály, ezért ha régebbi érettségiket csináltok találkozhattok 12, 16 vagy akár 20 pontos esszével is (tesztkérdések nélkül!).
2. A magyar/töri esszével ellentétben itt nincsenek szigorú formai követelmények. A javítókulcs általában elég konkrét, adott szavakat és kifejezéseket pontozunk. Nem ér pontot, hogy legyen szép bevezetés/tárgyalás/befejezés.
3. Ennek ellenére én szoktam javasolni a diákjaimnak, hogy 1-2 mondatos bevezetést azért írjanak. Nem kötelező, de úgy szebb Például ha a madarakról kellene esszét írnom, akkor leírnám, hogy "A madarak a gerinces állatok egyik rendkívül fajgazdag csoportja. Az ide tartozó fajok többsége anatómiájában és anyagcseréjében is a repülő életmódhoz alkalmazodott". Csak egy kis szösszenet... de a végére eljutsz oda, amiről majd az esszéd szólni fog.
4. Az esszéfeladat tételesen felsorolja, hogy neked mikről kell írnod. A válaszaidért járó pontokkal jelzni, hogy mit mennyire részletesen kell kifejtened. Például "A kalcium anyagcserében részt vevő hormonok és termelődési helyük (2pont)" -> a kalcitonin a pajzsmirigyben, a parathormon a mellékpajzsmirigyben képződik. Ennyi.
5. Készíts magadnak egy rövid, pontokba szedett vázlatot a piszkozati lapodra. Annyi megjegyzés, amennyi pontot az adott kérdés ér. Ha ez megvan, akkor ugyanezt fogalmazd meg mondatokban.
6. Nem kellenek a "barokkos körmondatok". A lényeget és tényszerűen írd le. Nekem is könnyebb, ha nem kell kihámoznom a blabla közül a lényeget.
7. Nem baj, ha hosszabb az esszéd, mint a kapott lap. De őszintén szólva az általuk adott hely elég kell hogy legyen De nem vonunk le pontot, ha hosszabb...
8. Próbáld olyan sorrendben megírni, ahogy a kérdések fel vannak téve. Tanárként így könnyebb javítani, ez a te érdeked is.
9. Amikor két dolgot össze kell hasonlítani, akkor fejtsd ki külön-külön mindkettőt. Például "Hasonlítsa össze a cseres-tölgyes és gyertyános tölgyesekben az aljnövényzet fejlettségét és ennek okát". Nem elég annyi, hogy az egyiket szépen kifejted és leírod, hogy a másikban mindezek nincsenek.
10. A fentikhez képest kivételt képez, ha valamilyen folyamatot kell leírni. Ezt mindig sokkal részletesebben írjátok le, mint ahogy elsőre gondolnátok. Itt gyakran eléggé lutri a pontozás. Mi áramlik? Honnan? Hová? Energiaigény? Mi szabályozza? Sok esetben ezt mindet tudjátok, csak nem írjátok le elég részletesen. Például "Mutassa be, hogy az emberi testben hogyan zajlik a tápanyagok felszívása."
- a vékonybélben
- többnyire aktív transzporttal
- a bélbolyhokon keresztül
- amiknek a fala egyrétetű hengerhám* innen a tápanyagok a hajszálerekbe jutnak
- a zsírok nem, ők a nyirokerekbe jutnak stb.
11. Nem kell túlizgulni az esszét! Az látszik, hogy egyre rövidebb, konkrétabb és célzott kérdéseket kaptok olyan témákban, amik egyébként is nagyon hangsúlyosak. Embertanban például vér összetevői, Rh-összeférhetetlenség, női nemi ciklus. Növénytanban zárvatermők szaporodása, rövid-hosszúnappalos növények, növények vízfelvétele és vízszállítása.
Sok sikert mindenkinek! :)